Telefon
WhatsApp

UYKU KALİTENİZİ ARTTIRAN BESİNLER

UYKU KALİTENİZİ ARTTIRAN BESİNLER

Kronik uykusuzluk çekiyorsanız dikkat !!! (Çünkü kronik uykusuzluk kilo alımı yapar)

Uyku  düzenizin bozulması sağlıklı beslenme düzeninizi de olumsuz yönde etkilerken, tüketilen bazı besinler de uyku kalitesinizi düşürebilmektedir. Örneğin, gece geç saatlerde uyumanın fast food tüketimini artırdığına, sebze tüketimini azalttığına ve düşük fiziksel aktiviteye neden olduğuna dair günümüzde  yapılan çalışmalar var . Ayrıca kronikleşmiş uykusuzluğun besin alımını artırdığı ve buna bağlı olarak vücut ağırlığının arttığı, yapılan bazı çalışmalarda da gösterilmiştir.

Uykuya geçişi kolaylaştırmak için ilk yapmamız gereken şeylerden biri, uyumadan en az 2
saat önce besin alımının olmamasıdır.

Uyku kalitesini artıran besinlerin ortak özelliği triptofan amino asidinden (Triptofan 8 önemli amino asitlerden biridir) zengin olmaları gerekmektedir. Triptofan işlevine baktığımızda, seratonin hormonunun üretimini artırırken, seratonin de melatonin hormonunu
desteklemektedir. Melatoninin işlevi ise, vücudun gece ve gündüz farklılıklarına uyum sağlanmasında görev almaktadır.
Yani hava karardığında uykumuzun gelmesini, aydınlandığında da uyanmamızı sağlayen hormondur.
Dolayısıyla triptofan içeriği yüksek olan besinler uyku kalitemizi artırır.

Ayrıca yatmadan önce kurubaklagiller, yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi magnezyum içeriği yüksek olan gıdaları tüketmek, uyku kalitesini pozitif yönde etkilemektedir.

Uykuya geçişimizi kolaylaştıran besinleri şöyle sıralayabiliriz:  Muz, Kayısı, Elma, Ispanak, Tatlı Patates, Badem, Keten tohumu, Süt, Yoğurt, Kefir, Kurubaklagiller ve  Kafeinsiz Bitki Çayları.

NOT; Yatmadan önce kafein alımı sınırlandırılmalı, akşam yemeğinde gaz yapıcı besinlerin tüketiminden kaçınılmalı ve mide asit sekresyonu uyaran yiyeceklerden de sakınılmalıdır.

Paylaş:

Etiketler: uyku.