Telefon
WhatsApp

Kahvaltının Önemi

Kahvaltının Önemi

Güne dinç, enerjik ve sağlıklı başlamanın yolu kahvaltıdan geçer. Vücudumuz uyurken de çalışmaya devam eder. Uyurken geçen süre içinde vücudumuz besin ögelerinin tamamını kullanır. Kahvaltı yaptığımızda gün içinde bizi ayakta tutacak enerji sağlanmış olur.

Kahvaltı düzenli olarak yapıldığında öğrenme, dikkat ve fiziksel dayanıklılık olumlu yönde etkilenir. Araştırmalara göre kahvaltı yapmayan kişilerde konsantrasyon, odaklanma, anlama kapasitesi, çevreye ilgide azalma görülür. Yine yapılan araştırmalarda kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara göre okulda daha başarılı oldukları görülmüştür.

Kahvaltıda karbonhidrat, protein, lif, mineral ve vitamin bakımından zengin ve az yağlı besinlerin tercih edilmesi gerekir. Kahvaltıyı lif oranı yüksek olarak tercih ettiğimizde doygunluk hissi daha yüksek olur ve açlık hissini kaldırır. Kahvaltıda tüketilecek protein miktarı, kan şekerini düzenlemede, yorgunluk hissini önlemede etkilidir. Kahvaltıda yeterli protein tüketen bireylerde iş verimi daha yüksektir.

Paylaş:

Etiketler: Diyarbakır Diyetisyen yerleri, Erkek diyetisyen, Online diyetisyen,