Telefon
WhatsApp

Gebelikte çay, kahve tüketilir mi? Bu durum bebeği etkiler mi? Gebelilikte ne gibi besinler kesinlikle tüketilmemelidir?

Gebelikte çay, kahve tüketilir mi? Bu durum bebeği etkiler mi? Gebelilikte ne gibi besinler kesinlikle tüketilmemelidir?

                                 Gebelikte çay, kahve tüketilir mi- Bu bebeği etkiler mi?

          Çay ve kahve tüketebilirsiniz fakat miktar, demlenme süresi, yoğunluğu gibi konulara dikkat
etmelisiniz. Günlük 5 fincandan fazla kahve tüketen gebe kadınlarda erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek doğumu rapor edilmiştir. Gebelerin fazla miktarda kafein tüketiminin (>200 mg/gün) düşük riskini arttırdığı, bebeğin kemik yoğunluğu ve kas iskelet sistemindeki kalsiyum deposu içeriği üzerine zararlı etkileri olduğuna ilişkin çalışmalar vardır. Ayrıca, çay ve kahve içinde bulunan bazı besin öğesi olmayan maddeler diğer besinlerin emilimini engelleyebileceği için özellikle gebelik döneminde yemeklerle birlikte tüketilmemelidir. Bu yüzden, gebelikte fazla miktarda çay, kahve tüketimi önerilmemekte, yemek aralarında 1 fincan kahve, 1-2 bardak açık limonlu çay tüketilebileceği önerilmektedir.

                                   Gebelilikte ne gibi besinler kesinlikle tüketilmemelidir?

             Gebeliğinizde bebeğinize ve size zarar verebilecek besinlerden uzak durmalısınız. Pastörize
edilmememiş besinleri (çiğ süt, bazı peynirler vb) tüketmemelisiniz. Peynir alırken mutlaka ambalajını okuyarak almalı, “pastörize sütten yapılmıştır” ibaresini kontrol etmelisiniz. Çiğ et ve ya az pişmiş etler, şarküteri ürünleri (sucuk, salam, sosis gibi) ve sakatatlar (beyin, ciğer vb) bulaşabilecek bakteri ve parazitlerden dolayı gebelikte yasaklar arasındadır. Ayrıca dışarıda satılan ve içeriğini bilmediğiniz besinleri de kesinlikle tüketmeyiniz.

Paylaş:

Etiketler: gebelik