Telefon
WhatsApp

DETOX İLE İLGİLİ MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY

DETOX İLE İLGİLİ MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY

Detoks diyeti nedir?

Detoks diyeti vücutta ki toksinlerden arınma amacıyla uygulanan diyet programıdır. Kirli havanın solunması ,stres, alkol ve sigara kullanımı, fast food gibi hazır yiyeceklerle yanlış beslenme alışkanlıkları, kullanılan bazı ilaçlar gibi birçok etken vücutta toksik madde birikimine neden olmaktadır.Vücutta toksin birikiminin iki ana nedeni vardır. Birincisi hava, su ve yiyeceklerde doğal olmayan çevresel toksinlere maruz kalmak, ikincisi ise aşırı yorgunluk, stres, anksiyete ve sinir sisteminde bozukluklardır. Bu etkenler bağışıklık sisteminin edirencini düşürerek  vücutta bazı problemlerin çıkmasına neden olabilir. Bu tür etkilere maruz kalan bireylerin vücuttaki toksik maddeleri uzaklaştırmak için arada bir doktor ve diyetisyen kontrolünde detoks yapmaları önerilebilir.

 

Detox'un Amacı nedir?

Çevresel etkenlerden dolayı vücutta oluşan toksik maddelere serbest radikaller denilmektedir. Serbest radikaller vücutta tahribata yol açabilmektedirler. Antioksidanlar ise vücutta ki serbest radikalleri etkisiz hale getirirler. Detoksun amacı antioksidan alımını arttırmak ve beraberinde vücutta ki serbest radikalleri etkisiz hale getirmektir.

 

-Detoks programı doktor veya diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır, detoks süresi 1 haftayı geçmemelidir. Ve belirtmek istediğim bi husus var ,kendini yaşam koçu olarak tanıtan, eğitim düzeyi belli olmayan şahıslara da itibar edilmemelidir.

-Detoks sonrası diyetisyeninizle birlikte dengeli ve yeterli beslenmenin devamı sağlanmalıdır.

 

Beslenmede detoks nasıl yapılır?

Beslenmede detoks programı uygulanırken öğünlerin düzenli olmasına dikkat edilmelidir. Yemeklerde tuz kullanılmaz, tuz yerine yemeklere baharatlar eklenebilir. Kahve ve çay tüketiminden kaçınılır. Özellikle siyah çay yerine yeşil çay, tarçın, kekik, nane, ada çayı, kuşburnu, zerdeçal, zencefil gibi bitki çayları tercih edilir. Et, et ürünleri, süt ve yağsız yoğurt ve kefir dışındaki süt ürünleri diyetten çıkartılır. Genellikle yeşil yapraklı sebzeler ile hazırlanan detoks içecekleri tüketilir. Günde en az 3 litre su tüketilir. Detoks çorba ve içeceklerinde kullanılan sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi önemli bir kuraldır. Kesinlikle şeker ve şeker içeren tüm besinler detox diyetinden çıkartılır...

 

Detox Proramı Kimler İçin Uygun Değildir ?

Hamileler, emziren anneler, çocuklar, kilosuna göre zayıf insanlar, bazı hastalıklar ( diyabet, böbrek rahatszılığı , insülin direnci , polikistik over sendromu(pkos) , yüksek tansiyon hastaları ve  troid hastaları ) gibi gruplar detox programı yapmaktan sakınmaları gerekir.

Bizlerden Destek Alabileceğiniz Ve Uyguladığımız Kontrollü Detoks Programlarımız

  • Metabolizmayı Hızlandıran Ve Yağ Yakan 1,2,3 ve 5 günlük Detokslar...
  • 1,3 ve 5 günlük ödem atan , yağ yakan detokslar ( kolay bulunan malzemelerle kolay hazırlanan menüler)
  • 1 gün yap bitir detoks programları ( 1 gün boyunca 2 kg vermek)
  • 5 günlük detoks ile yağlara veda programı.

                                                   

 

Paylaş:

Etiketler: Detox.